Praca w serwerowni

Szkolenie ISO 27001 w praktyce

Ochrona informacji będących w posiadaniu firmy i stanowiących istotny element jej działalności to dziś jedno z bardziej istotnych zagadnień koniecznych do rozważenia w trakcie opracowywania systemu zarządzania firmą.

Dziś fakt pojawiania się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji na porządku dziennym nie jest niczym nowym – cyberataki i próby przejęcia wrażliwych danych przez hakerów internetowych to tylko część problemu dołożona do i tak wysokiego już ryzyka utraty danych przechowywanych na komputerach, w formie pisemnych dokumentów, czy nawet jako wiedzy osób związanych z firmą.

Norma ISO 27001, stworzona po to by określić wymagania dotyczące systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji jest dziś jedną z niewielu tak zaufanych i skutecznych metod radzenia sobie z tworzeniem solidnego ISMS. Niestety, choć kwestia zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji jest dziś powszechnie znana, wiele firm dalej podchodzi do tematu zbyt lekko i nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie niesie za sobą wprowadzenie ISO 27001. Szkolenie może być w tym wypadku doskonałym motywatorem do zmian. W jakim celu przeprowadza się dziś szkolenia ISO 27001, jaki jest ich zakres i co może zyskać na nich dowolna firma?

Po co przeprowadza się szkolenie ISO 27001?

Szansa na stworzenie skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w obliczu tak wielu dostępnych metod i filozofii jest znikoma, jeśli pod uwagę nie zostanie wzięty największy zbiór dobrych praktyk w kontekście ochrony informacji jakim jest właśnie ISO 27001.

Szkolenia prowadzone w jego zakresie są dziś integralną częścią procesu wdrażania normy i zgodnego z nią systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w firmie. To właśnie szkolenia są szansą na przedstawienie wszystkim stronom zaangażowanym w działalność firmy zasad, jakimi kierowała się Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna podczas konstruowania normy ISO 27001 i korzyści, jakie niesie za sobą jej wdrożenie w strukturę organizacyjną firmy.

Jak nie trudno odgadnąć, wdrażanie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji jest procesem bardzo kompleksowym, ogarniającym swoim zasięgiem wszystkie stanowiska pracy w danej firmie. Z tego też powodu każdy z pracowników, członków zarządu, czy też zewnętrznych partnerów firmy powinien być zaznajomiony z zasadami ISO 27001 i rozumieć intencje stojące za chęcią wprowadzenia zasad normy do metodyki działania firmy.

Nie chodzi bowiem o to, by jedna osoba narzuciła pozostałym członkom firmy odgórne założenia dotyczące ochrony informacji i stworzyła w ten sposób zupełnie nowy, nikomu nieznany system pracy. Proces wdrażania ISO 27001 powinien opierać się na korzyściach płynących z pojawienia się nowych zasad i stanowić rozszerzenie do obecnie stosowanego systemu zarządzania firmą.

ISO 27001 – zakres szkolenia

Wiedza przekazywana podczas szkolenia ISO 27001 może19 różnić się w zależności od grupy uczestniczących w szkoleniu osób. Te prowadzone dla audytorów wewnętrznych nie będą skupiały się na poszczególnych wymaganiach określonych w normie, a raczej na tym w jaki sposób tworzyć dokumentację czy analizować zagrożenia występujące w danym zakładzie pracy.

Szkolenia prowadzone dla pojedynczych pracowników firmy będą naświetlały przede wszystkim istotne punkty normy ISO 27001, pomagając jednocześnie zrozumieć potrzebę ich wprowadzenia i ujawniając, że nowe zasady nie są tak naprawdę krzywdzące dla ich efektywności pracy. Szkolenia dla osób czynnie zaangażowanych w proces wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji mogą skupiać się na kwestiach organizacyjnych i łagodnym, a jednocześnie skutecznym wprowadzaniu zmian i utrzymywaniu statusu działań zgodnego z wymaganiami normy ISO 27001.

Korzyści ze szkolenia ISO 27001

Norma ISO 27001 skupia się przede wszystkim na skutecznym zarządzaniu ryzykiem – działaniu, które okazuje się być dziś kluczem do uzyskania pożądanego poziomu bezpieczeństwa informacji. Jedną z ważniejszych korzyści szkolenia w zakresie ISO 27001 będzie uświadomienie istoty zarządzania ryzykiem i przewidywania niebezpieczeństw wszystkim jednostkom zaangażowanym w działalność firmy.

Szkolenie pozwoli też na opracowanie jasnych celów procesu wdrażania ISO 27001 i opracowanie strategii działania dążącej nie tylko do uzyskania certyfikatu, ale też jego późniejszego utrzymania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

 

Informacja o autorze: Redakcja

Redakcja serwisu Portal-Seo.pl - Profesjonalne artykuły, aktualności i informacje o promocji w wyszukiwarkach internetowych. Jesteśmy pasjonatami marketingu internetowego. Zapraszamy do czytania naszych wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *